V jednom z předchozích článků jsem se s vámi podělila o své přírodní tipy na první pomoc pro roznípanou plet. I když nedám na přírodní péči dopustit a kosmetiku z lékárny ani drogerie moc nemusím, přináším vám dnes své 3 opravdu funkční a nikterak drahé tipy, které vám zachrání zadek (pardon, pusu!) v případě, že vám při mačkání trošku „ujede“ ruka, nebo právě „rozkvete“ akné. (Pozn.: pokud se vaše akné či pupínky podezřele pomalu hojí, informujte se třeba tady nebo tady, jestli už se náhodou nejedná o dermatilománii!)

Pomocník č. 1 – ALPA

Ano, je to old-school, ale je potřeba. Alpa či jiný alkohol prostě musíte mít po ruce, kdykoli se rozhodnete si „odborně“ vypreparovat nějaký svůj pór, ať už je vaše potřeba mačkání pleti opodstatněná či nikoli. Při nejmenším PO ZÁKROKU si na postižené místo naneste trošku alpy.

Ten rozdíl použití versus nepoužití alkoholu po mačkání pupínků je více než znát – zatímco bez alkoholu se vám pór na 99% ucpe znovu (často proto, že si na něj pro zakrytí naplácáme make-up či korektor, anebo jen zašpiníme rukama), po dezinfekci se pór stáhne a posléze i uklidní. Však to znáte. Postižené místečko vám sice nevzhledně na chvíli zčervená, ale původcem pupínku nebyla alpa, nýbrž naše „mačkání“ – takže na alpu se za zčervenání vážně zlobit nemůžeme.

Pomocník č. 2 –  SUDOCREM

To koukáte, co? Krém na ošetření dětského zadečku… Dříve jsem na čerstvé ranky na své pleti používala dětský pudr (Aviril), který mi pleť zmatnil a ranku lehce vyčistil. Nicméně po vynalezení Sudocremu jsem si na dětský pudr ani nevzpomněla – částečně i proto, že po něm měly pupínky tendenci se znovu zduřit a zlobit.

Ovšem Sudocrem, to je jiná. Postižené místo se zmatní, zatáhne, nenabobtnává znovu do tvarů nafouknutých uhříků a celkově se o vaše ranky parádně postará. Pokud jste ve fázi, že s dermatilománií nejste kamarádi, pak si Sudocremem patrně natřete celý obličej. Jeho zklidňující účinky vás jistojistě donutí přestat s mačkáním, protože budete mít pocit, že už není CO mačkat. (Což je mimochodem fakt, nikoli pocit! Dám ruku do ohně za to, že všichni dermatilomani máme nejčistější pleť v celé minimálně střední Evropě). 

Před nanesením Sudocremu však silně doporučuji nezapomínat na první krok, tedy alkohol/alpu. Takže shrnuto podtrženo: ať už jste podlehli přímo sebe-útoku, či jen chvilkovému „odbornému“ vymačkávání neviditelných nečistot z vaší pleti, naneste na rozdrásanou pleť nejprve  na vatovém tamponku alpu, a následně svoje „dílo“ láskyplně uhlaďte Sudocremem.

Pomocník č. 3 – KRÉM NA… NOHY!?!

No tak dobře, trošku přibrzdím a prozradím, že nejde vlastně ani tak o krém na nohy, jako o krém na kožní plíseň (která se však nejčastěji objevuje na nohou, je tak? 😉 ) Tenhle tip se týká těch z nás, kterým se tvoří pupínky/akné i přesto, že svoji pleť (už) nezatěžujeme dermatilomanskými „nálety“ a přesto se nám pupínky tvoří.

Pakliže se tedy trápíte s komplikovanou pletí, vážně zkuste tyhle krémy na plíseň – třeba Cannesten. Vyzkoušela jsem snad už všechno (stejně jako čtenářka Jitka, které tímto děkuji za tip!!!) a za kosmetické přípravky proti tvorbě pupínků jsem utratila neskutečné peníze (na dovolenou bych za ně mohla jet!). Tenhle jednoduchý trik však, zdá se, na problematickou pleť opravdu zabírá.

Pokud doma v lékárničce naleznete objevíte zmiňované krémy na plíseň, určitě je vyzkoušejte i na akné. A pokud je zkoušet nechcete, pak patrně akné netrpíte a proto vás poprosím, abyste se výjimečně zdrželi komentářů a neodrazovali ty, kteří čekají na každou radu jako na smilování! 😉

Dejte mi vědět do komentářů, jaké jsou vaše top osvědčené tipy ať už na akné jako takové, nebo na péči o pleť po tzv. sebe-útoku, tedy nípacím/mačkacím náletu na pleť, jejíž účelem je její vyčištění a zkrášlení, avšak výsledkem jsou nevábné krátery v bitevním poli. Tedy pardon, vlastně na tváři! Ten poslední tip mám právě od jedné mojí hodné čtenářky – tímto jí moc děkuji!

Držte se a smějte se,