Jaro k nám letos zavítalo 20. března a všichni jako bychom ožili. Už je to černé na bílém, zima prostě skončila. Co to však znamená pro nás a hlavně naši pleť a kůži?

Pokud jste v uzdravovací (nebo nedejbůh škrabacífázi, s největší pravděpodobností prožíváte krutý vnitřní boj. Na jednu stranu se možná těšíte, že vám postupně sílící sluníčko zacelí ranky a jizvičky. Na stranu druhou ale nejspíš prožíváte vnitřní neklid a tlak, protože víte, že v tohle už jste doufali i loni a předloni… ale vždycky jste nakonec selhali.

Selhali v tom smyslu, že jste si na jaře a v létě zubožovali svoji kůži i přes případné opálení, a tím pádem si způsobili jizvy ještě horší, než jste měli doposud.

Léto, koupačka, paráda? Určitě ne pro dermatilománii

Anebo si vzpomínáte na to, že jste na sluníčko vlastně pořádně ani nevylezli, protože jste měli pokožku v takovém stavu, že jste se jednoduše styděli.

Obě varianty dobře znám a na tomto místě bych ráda připomněla, že  u dermatilománie neexistuje ŽÁDNÉ SELHÁNÍ, pouze nemoc samotná. Jakmile její existenci a podstatu pochopíme a přijmeme, přestaneme sami sebe osočovat, zlobit se a používat taková slova jako „slabý“ či „prohra“.

Zpět k tématu. Nyní máme jedinečnou šanci nechat největšího lékaře – SLUNCE – aby nám zacelilo alespoň částečně zahojené ranky a my se tak letos konečně nemuseli stydět vyjít na bazén v plavkách. Alespoň já takovou zkušenost mám – před pár lety na dovolené v Řecku jsem byla za pár dní natolik opálená, že jsme nikdo ani nemohli uvěřit tomu, jak dokonalou pokožku jsem najednou měla.

Flíčky ani jizvičky už na mé kůži nedominovaly a mně se vrátilo sebevědomí i radost ze samotné existence. Jelikož jsem však tehdy nebyla řádně informovaná o dermatilománii, po pár dnech jsem si kůži začala opět trápit a navrátila se ke své „škrabací“ rutině.

Sluníčko a make-up? S dermatilománií tahle kombinace moc dohromady nejde

Kdy jindy začít brát dermatilománii vážně než právě teď, na samém začátku jara? Ideálnější čas neexistuje (pokud jste už teda nezačali dříve;) ). Najděte si nějaký outdoorový sport či koníček, ať nalomíte svoji dermatilomanskou rutinu a jste co nejvíce na čerstvém vzduchu (ten spolu s přírodou je na dermatilománii skvělý lék) a vyberte si některý ze způsobů, jak na dermatilománii vyzrát.

A hlavně – pokud se vám dermatilománie projevuje na obličeji či dekoltu (což je u většiny z nás), vyhlížejte každý slunečný paprsek a nastavujte se mu. Jo a hlavně – bez makeupu!!!

 

Stojí to za to. Do léta máte času dost a nejdepresivnější část roku už je za námi, takže se vážně není na co vymlouvat 🙂 A výsledky se dostaví brzy, uvidíte. Určitě mnohem rychleji, než v zimě, během které jsme všichni „parádně“ vybledli a každý škrábanec byl teď na kůži sakra vidět. Slunci a jaru zdar!