Kdo mě už trošku zná, ví, že jsem si vypěstovala citlivou pleť a často i alergii na většinu kosmetických přípravků. Jednoduše všeho moc škodí a já v honbě za zdravou pletí bez jizev a pupínků vyzkoušela snad všechno. Tolik ve zkratce k mému vývoji směrem k čistě přírodní kosmetice.

 

Ačkoliv už nade mnou dermatilománie nevládne a jsem to já, kdo ji drží za uzdu (což bohužel neznamená, že zmizela úplně), pořád jsem úzkostlivá ohledně zdraví a vzhledu mé pleti. A ať se mi to líbí nebo ne, i při maximální péči a čištění jsou dny, kdy se moje póry nazlobí a zduří nebo se mi ucpou. Prostě nemám a nikdy asi ani nebudu mít pleť, která by nevyžadovala moji zvýšenou pozornost a péči.

Kopřivky se bát nemusíte!

 

A tak jsem tu zpět s jedním horkým tipem, který jsem poctivě testovala cca 2-3 měsíce. Z výsledků jsem naprosto nadšená, peněženku vám tenhle recept rozhodně nezruinuje a ještě ke všemu je naprosto bez chemie. Pro mě ideál.
Ten zázrak se jmenuje kopřivové tonikum, a než se s vámi podělím o recept, nemohu opomenout zmínit alespoň úzký výčet účinků kopřivy jako takové:

 

  • čistí krev
  • podporuje krvetvorbu
  • detoxikuje organismus (ledviny, žaludek, slezina, žlučník i dýchací cesty)
  • pomáhá při alergiích
  • pomáhá při bolestech hlavy
  • pomáhá při ekzémech
  • léčí záněty a plísně
Tonikum, které si můžete nanášet každý večer na obličej, tak čistí a prokrvuje pleť – a věřte nebo ne, ale už po týdnu užívání jsem na sobě poznala rozdíl. Jo a kromě toho, že pomáhá proti akné, také stimuluje růst vlasů – to jen takový tip třeba pro pány 😉

 

Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali  jen kopřivu. – Marie Treben

 

 Recept na domácí kopřivové tonikum

 

Kopřivu můžete na pleť dostat několika způsoby. Můžete si udělat klasický výluh, se kterým jste se mohli setkat například u mojí milované pleťové vody ze zeleného čaje (zvaného bílá pivoňka). Jediná nevýhoda výluhu je výdrž – za 3-4 dny se vám zkazí.

 

Dnes se s vámi však podělím o recept na tonikum, které se vám určitě nezkazí. Budete potřebovat pouze bílý alkohol (rozvedeno níže), destilovanou vodu a samozřejmě kopřivu 🙂

 

Postup:
1) V první řadě se vypravte pro pár rostlinek kopřivy. V tuto roční dobu jsou již vzrostlé, takže trhejte jenom vrcholky a to pouze ty, které nekvetou. Stačí vám jich cca 5.

 

2) Z lístků nasbírané kopřivy připravíme tinkturu: dáme bylinku do malé skleničky tak, aby naplnila zhruba 1/3 objemu. Poté kopřivu zalijeme nějakým „bílým“ alkoholem (rum, vodka, líh), a to až po vrch. Nechejte uzavřenou lahvičku svému osudu na teplém světlém místě a každý den protřepávejte. Po 10 dnech voilà, zceďte a máte svoji kopřivovou tinkturu 🙂

3) Nyní už jenom smícháte tinkturu s destilovanou vodou (ne abyste šli pro technickou destilku do autoservisu! Tu pro kosmetické účely zakoupíte ji v lékárně).

Poměr je opět jednoduchý: 1díl tinktury a 2 díly destilky.

4) HOTOVO 🙂 Tonikum nanášejte na pleť make-upu, před krémem či olejíčkem, a to ráno a večer. (Já ráda tenhle čistící zázrak nanáším i během dne, jelikož make-upy už nepoužívám).

 

Tak co, zkusíte kopřivu i vy? Anebo nedáte dopustit na nějaké jiné bylinné tonikum? Podělte se se mnou o svoje tipy v komentářích 🙂

Mějte se a smějte se ♥