OCD je zavedená anglická zkratka používaná pro obsedantně-kompulzivní poruchy. Ty spočívají ve vtíravých myšlenkách a pocitech nutkání, které dotyčný „zahání“ ritualizovaným chováním. Dermatilománie je jednou z těchto poruch.

Vtíravé myšlenky

U dermatilomanů spočívá vtíravá myšlenka v tom, že jsme přesvědčeni, že naše pleť je zanesená, póry jsou „plné“, kůže je plná „nerovností“ a pokožku je tedy „vyčistit“. Bohužel však i po „vyčištění“ (rozuměj v průměru hodinovém sebe-útoku) jsou dermatilomani po pár minutách/hodinách znovu přesvědčen o tom, že jejich pleť je zanesená.

Vtíravé myšlenky s sebou přináší pocity úzkosti až deprese, nízkého sebevědomí, neklidu a nervozity. Jedná se o stav, kdy byste nejraději vyletěli ze své vlastní kůže, a v tu chvíli nastupuje automatizované chování. Bez našeho vědomého rozhodnutí se buď začneme nekontrolovaně škrábat, někteří se zase „nalepíme“ na nejbližší zrcadlo, a začneme uvolňovat napětí či úzkosti sebe-útokem.

V prvních sekundách jsme naprosto přesvědčeni o tom, že je opravdu potřeba naši pleť „vyčistit“. Jsme přesvědčeni o tom, že sami sobě děláme službu. A že se svojí kůží tentokrát zvládneme zabývat opravdu jenom tak dlouho, jako je nezbytně nutné.

Začarovaný kruh OCD

Po chvíli si však svoji přítomnost u zrcadla ani neuvědomujeme… a čas letí. Uběhne hodina, dvě…Naše pokožka začne být v dezolátním stavu, rány krvácí a bolí, přichází další vlna deprese. „Co jsem si to zase udělal(a)“??

Tomuhle se říká začarovaný kruh.

Pokud ze začarovaného kruhu chcete vystoupit, vězte, že se to dá. Jo a mimiochodem to vážně stojí za to.

Život asi nikdy nebude stejný jako v době, kdy jsem OCD neměla, protože vystoupení z bludného kruhu OCD neznamená, že už se mě netýká, ale pouze to, že s tím umím pracovat. NICMÉNĚ si říkám, že každý máme něco a mohlo mě potkat taky klidně něco horšího, než vtíravé myšlenky a následné úzkosti a deprese. Třeba ochrnuté nohy, roztroušená skleróza, oslepnutí anebo tak něco.

Nečistota pleti a úleva během sebe-útoku NENÍ REÁLNÁ. To jen vaše OCD, vaše vtíravé myšlenky se vás o tom snaží přesvědčit.

Tak jako jiní mají po celý život bezlepkovou dietu, my máme OCD. Musíme se o sebe prostě jen víc starat a s vtíravými myšlenkami se prát (ano, opravdu přicházejí téměř každý den), ale jak říkám – „bezlepkáči“ si taky nemůžou od své diety na den vydechnout. Prostě jí svůj život uzpůsobí, pomalu si zvyknou… a pak už si svoje ústupky životu spočívající v dietě prostě ani neuvědomují.

Tajemství vtíravých myšlenek

Závěrem bych vám, kteří trpíte dermatilománií či podobným druhem OCD, chtěla říct 2 veliká tajemství:

  1. Vaše pleť je naprosto čistá. Ne, nemusíte přírodě svými sebe-útoky dopomáhat k „dokonalosti“. Vaše pleť je naprosto čistá. Vaše vtíravé myšlenky LŽOU.
  2. Ne, sebe-útok  vážně není řešením vašeho napětí a úzkosti. Přísahám vám – vaše vtíravé myšlenky vážně LŽOU. Ostatně jako vždycky.

Nečistota pleti a úleva během sebe-útoku NENÍ REÁLNÁ. To jen vaše OCD, vaše vtíravé myšlenky se vás o tom snaží přesvědčit.

Vy už nyní ale víte, že tyto myšlenky lžou, jelikož jsou součástí nemoci zvané dermatilománie. Už jim tedy nemusíte věřit, neboť nejsou reálné. Já vám zaručuji, že máte nejčistější pokožku v celé střední Evropě. Tak už ji prosímvás „nevylepšujte“. Ty vtíravé myšlenky, které vám slibují „poklad za poškrábání“, lžou. Nejsou reálné. Jsem si tím na 100% jistá. Vím to. Jak… ?!

agx_7364

Protože jsem jedna z vás.

podpis