Rok 2016 byl pro mě ten NEJ. Nejsilnější, nejzásadnější a také nejnáročnější. Naučil mě, jak pečovat o sebe a svoji „kamarádku“, nemoc, kterou si neustále nesu v pomyslném batůžku na zádech. Dal mi sílu a odvahu svoji cestu sdílet se světem i přesto, že se jedná o extrémně osobní a citlivé téma. A v neposlední řadě mě naučil několik cenných lekcí o samotné dermatilománii. 1. Domnívala jsem se, že když budu dělat všechny preventivní i záchranná opatření před a po atace, nemoc vyhasne a mně bude vznikat víc a víc prostoru pro volný čas. Rok 2016 mě však naučil, že ani po několika „zdravých“ měsících nemám(e) vyhráno a prevenci je třeba věnovat stále stejnou energii i v době, kdy si myslíme, že už není potřeba.

2. V loňském roce se mi díky dostatečnému množství informací podařilo zmírnit fyzické projevy dermatilománie natolik, že se už se moje nejbližší okolí začalo domnívat, že jsem uzdravená. Sama jsem tomu chtěla věřit a chvílemi i věřila. Na sklonku roku jsem však pochopila, že ačkoli už vypadám zdravě, nemocí trpím dál. Nejenom, že na mě čeká na každém rohu, kdy zase „povolím“ a přestanu dbát na prevenci (viz bod č. 1), ale hlavně si nárokuje pořád dosti neúměrné množství mojí myšlenkové kapacity. Množství obsesivních myšlenek na moji „nečistou pleť“, potřebu ji vyčistit apod., se v poslední době začalo stupňovat. Z toho usuzuji, že:

3. Na prvním místě je a vždy bude prevence (nebo také, jak já říkám ve svém eBooku, „vždycky mějte plán„), a nadále si stojím za tím, že primární je odnaučit se naše fyzické mechanismy typu automatické škrábání, „zapomenutí“ se u zrcadla na několik hodin apod. Nicméně rok 2016 mě naučil, že stejně důležitá je i prevence v rámci našich myšlenek – psychiky.

4. Jsem si jistá, že nejsem sama, komu se ježí vlasy na hlavě při slovech vizualizace či afirmace, nedejbože pozitivní myšlení. (Jsem zastáncem všech těchto metod, nicméně jejich „suché“ praktikování bez kontextu a praktického života mě šíleně nebaví). Nicméně jsem během posledních dvou měsíců pochopila, že i trénink naší mysli je nutností, bez ohledu na to, zda a nakolik jsme schopni ovládat sebe-útoky a další projevy dermatilománie.

5. Svůj mentální trénink ve smyslu postupného vymycování obtěžujících myšlenek jsem se rozhodla začlenit do své běžné rutiny prevence, tj. vždy, když si doma nasazuji rukavice, když se na sebe dívám do zrcadla a po chvilince vědomě ustoupím o krok dozadu, abych se nemohla pozorovat tak zblízka atd. V těchto chvílích nejenom že vykonávám zmíněné činnosti (jejich částečný výčet naleznete v Příručce první pomoci pro dermatiloman(k)y, kompletní seznam pak v tomto eBooku), ale věnuji se vědomému přeprogramovávání svojí mysli. (O něm zase příště).

6. Rok 2016 mě naučil, že bez dermatilománie a mojí cesty ven z této nemoci bych to nebyla já. Ano, tato nemoc mě velice obtěžovala a ubírala tolik energie, že se mi chtělo brečet. Ne, ještě stále se mi nelíbí, že ji všude vláčím s sebou jako stín, ale až když jsem svoji nemoc DOOPRAVDY přijala jako svoji součást, jako malé dítě, o které se musím dennodenně starat, aby neplakalo (=neprojevovalo se v mém případě atakou, tedy sebe-ublížením), začala jsem žít doopravdy svobodně.

7. Donedávna jsem se domnívala, že svoboda nás dermatilomanů spočívá v naprostém uzdravení. Teď už vím, že tu svobodu si musím každý den roku 2017 vybojovat, každý den se za ni poprat a extrémně se namotivovat k důslednosti a akci, a teprve až potom dostává svoboda prostor. A víte co? Už mi to nevadí. Beru to jako výzvu a dar zároveň – protože člověku, který za svoji osobní svobodu (a zdraví) nemusí každý den bojovat, tahle dennodenně vybojovaná svoboda nikdy nebude chutnat tak sladce, jako nám, bojovníkům. 8. Nemám ráda pojem BOJ a už vůbec ne PROTI něčemu, protože kam jde pozornost, to sílí. V boji PROTI něčemu tedy jdeme vlastně hlavou proti zdi. Když už, tak chci bojovat ZA něco. A tak bojuji za zdraví a svobodnou mysl. Bez obsese. Každý den znovu a zas. A hodlám to tak dělat klidně každý den nového roku, protože už mi není líto mojí energie věnované boji a prevenci.


Přeji vám, ať jste k sobě v novém roce laskaví a ať je i samotný rok 2017 laskavý i k vám. S láskou