Když jsem se během včerejšího dne, kdy jsem se necítila tak úplně ve své kůži, asi tak 20krát podívala do zrcadla a kontrolovala, zda je „všechno v pořádku“ (?!), došlo mi, že už je toho vážně dost. Kolikrát denně je NORMÁLNÍ se dívat do zrcadla a od jakého počtu už se jedná o úchylku, nebo snad přímo ZÁVISLOST?

Průměrná britská žena se prý na sebe podívá 38krát každý den. (takže utíkat 40x za den k zrcadlu je OK….!?) Pak asi radši nechci být „normální“ a naopak se spokojím s podprůměrem… ale zpátky k tématu.

Co že je na zrcadlech tak špatného?

cat-697113_1920

1. Dlouhé a časté civění do zrcadla v nás vyvolává úzkost a stres. Nevěříte?

Během jednoho amerického výzkumu poprosili polovinu testovaných lidí, ať se na sebe na pár sekund podívají do zrcadla a pak popíší, jak se cítí a jaké mají pocity. Druhou skupinu požádali o totéž poté, co se na sebe museli dívat po dobu 10 minut. Výsledek? Druhá skupina popisovala výrazně více stresu, úzkosti a nejistoty. A to nejenom ohledně svého vzhledu. 

Ono ani není potřeba se na sebe dívat 10 minut. Našemu tělu stačí již pouhých 25 sekund k tomu, aby začalo zakoušet pocit úzkosti. Opakuji – pouhých 25 sekund.

mental-health-1420801_1920

2. Zrcadlo z nás vysává energii

Pokud vám předchozí tvrzení připadalo neskutečné nebo nemožné, pak si raději sedněte, protože teď přijde ještě větší kalibr.

Většina lidí je přesvědčená o tom, že zrcadla ZRCADLÍ něčí odraz. Málokdo ale ví, že zrcadla také určitou část vašeho odrazu POHLCUJÍ. Co z toho plyne? Odraz, který v zrcadle vidíte, není kompletní, plnohodnotný. Naopak je každý nás odraz lehce ochuzen o určité prvky původní předlohy (míra ochuzení závisí na typu a stáří zrcadla). No….. a?

Přemýšlíte teď nad tím, proč by měl neúplný odraz znamenat údajný úbytek energie?

Nebudu zabíhat do detailů ohledně toho, kam se asi tak naše energie pohlcená v odraze zrcadla ztrácí. Jenom naznačím, že podle zákona o zachování energie NENÍ MOŽNÉ, aby se energie „ztrácela“. To jen na zamyšlení. (Možná jste sami někdy zažili ten nepříjemný pocit či přímo svůj zdeformovaný odraz, když jste se podívali do starožitného zrcadla během prohlídky nějakého hradu či zámku…) Inu, se zrcadly se musí velmi opatrně.

Co je ale neoddiskutovatelné je zjištění z několikaletých průzkumů newyorských vědců: již po 3 minutách sledování svého odrazu v zrcadle lidé pociťují výrazný úbytek energie. Začínají se cítit vyčerpaní a přepadá je úzkost.

Digital StillCamera

3. Zrcadlo nám přidává roky

A nakonec nejtěžší kalibr. Uf… Připraveni? Tak pojďme na to: Tytéž výzkumy prokázaly, že lidé, kteří denně tráví před zrcadlem velké množství času, rychleji STÁRNOU. Což je vcelku logické s přihlédnutím k předchozímu faktu, tedy že se po delší době u zrcadla cítíme unavení a ubývá nám energie. Věřte nebo ne (a pokud ne, tak použijte Google), toto jsou fakta. A pěkně nepříjemná, že…?

Také vám teď probleskly hlavou ty desítky hodin (u dermatilomanů se vsadím, že jde o stovky až tisíce), které jste u zrcadla v posledních letech strávili? Ty šílené úzkosti a deprese, které jste si od zrcadla naprosto vyflusnutí odnášeli? A ty dny, měsíce a možná i roky, o které jste kvůli stovkám hodin u zrcadla nejspíš zestárli?!?

woman-1326707_1920

Já osobně jsem v nejhorší fázi své nemoci trávila před zrcadlem cca 2 hodiny denně. Jak moc se teď svému tělu i duši omlouvám… myslela jsem si, že to všechno byla „chyba“ dermatilománie. A ono ouha  – opět šlo jen o moji ne-informovanost. Nevědomost takové základní věci, jako že i na zrcadlech může vzniknout závislost. A zdaleka se netýká jen lidí postižených dermatilománií… Tak se mějte rádi a dávejte pozor na sebe… i na zrcadla.